یخچال فریزر

یخچال فریزر


فوری تعمیر
نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ اصفهان
تعمیرات در منزل
سامسونگ

شرایط نگهداری یخچال فریزر

یخچال از کاربردی ترین وسایل در آشپزخانه است که برای نگهداری مواد غذایی از آن استفاده می شود . برای طولانی شدن عمر این وسیله مهم در خانه باید نکاتی را رعایت شود . چون اگر مراقبت های لازم برای این وسیله انجام نشود هزینه زیادی را برای تعمیر و خرید دوباره آن باید پرداخته شود .

در این بخش از نکاتی برای نگهداری یخچال فریزر،آشنا شوید و عمر این وسایل خود را بالا ببرید.یخچال فریزر

مراقبت از یخچال

 

تعمیر یخچال

1. کویل های موتور را دو بار در سال تمیز کنید:

از قلم مو درشت استفاده کنید ؛ کویل های موتور مسئول حذف گرما از یخچال و فریزر هستند. آنها بزرگ هستند، مانند کویل های رادیاتور واقع در پشت و یا در زیر واحد. هنگامی که گرد و غبار  به کویل چسبیده است،

برای یخچال و فریزر حذف گرما سخت تر می شود در نتیجه مصرف انرژی افزایش پیدا می کند. بدون تمیز کردن منظم، می تواند به مشکلات و تعمیرات گران قیمت منجر شود ؛ با استفاده از این قلم مو درشت به راحتی و آسان کویل ها را تمیز کنید و برای این کار دستورالعمل های مربوط به آن را برای یخچال خود دنبال کنید.یخچال فریزر

2. تمیز کردن و تعویض واشر یخچال :

واشر مهر و موم لاستیکی است که بیرون درب یخچال و فریزر قرار دارد و این بخش غالبا نادیده گرفته می شود که کار مهم در از بین بردن هوای گرم را دارد.آن را به طور دوره ای با یک پاک کننده مانند اسپری غلیظ شده گوگان تمیز کنید.

با گذشت زمان، واشرهای دیگر پوشانده می شوند و دیگر مهر و موم نمی کنند و یخچال و فریزر ها کارآیی خود را از دست می دهند. گفته می شود شده که واشرها بعد از چند سال ضعیف، شل و پاره می شوندو هنگامی که این اتفاق می افتد، هوای گرم وارد یخچال و فریزر می شود و باعث می شود که گرما از بین نرود این بدان معنی است که مصرف انرژی و صورتحساب برای شما بیشتر می شود .

خوشبختانه، واشر ارزان قیمت است و معمولا تعویض آن بسیار آسان می باشد.یخچال فریزر

 

 

لاستیک یخچال

3. یخ زدگی:

هنگامی که یخ در دیواره های داخلی فریزر به ضخامت  ( کمی بیشتر از یک سانتی متر) انباشته می شود ، غذا را از یخچال و فریزر بیرون بیاورید، ترموستات را خاموش کنید یا دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید تمام یخ ها ذوب شود.هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، دستگاه را به برق بزنید، منتظر بمانید تا به دمای خود برسد و غذا را داخل بگذارید.

یخچال و فریزر خود را یخ زدایی کنید اگر یخچال و فریزر یخ زدایی خودکار دارد، نیازی به انجام این کار ندارید ؛ هر شش تا هشت ساعت، یخچال کمی سرد می شود تا ذوب شدن یخ زدگی روی کویل ها را خنثی کند در نتیجه یخچال فریزر آب می دهد.

اگرچه آب تبخیر می شود، لازم است که به طور منظم ظرف را برای جلوگیری از بو و رشد باکتری ها تمیز کنید و برای تمیز کردن آن از آب گرم و مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید.

کتابچه راهنمای دستورالعمل های خاص مربوط به این ارائه شده است، اما در بیشتر مدل ها، با جدا کردن کوره پایین و کشیدن ظرف، می توانید به ظرف دسترسی پیدا کنید.یخچال فریزر

4. داخل یخچال را تمیز کنید:

یخچال را هفتگی تمیز کنید، از پارچه ای که با آب گرم خیس کرده اید، برای پاک کردن و حذف چرک ها و پاک کردن از قفسه ها و دیوارها استفاده کنید. تمیزکننده کار را ساده تر می کند و لکه ها و کرم های چسبنده را بدون چربی زیادی از بین می برد .

شما همچنین می توانید از این پاک کننده برای درب و دستگیره استفاده کنید.از ظروف محفوظ هوا برای حذف بو و نگه داشتن طولانی مدت غذا استفاده کنید.

 

نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ اصفهان

 

5. گندزایی کردن:

یخچال و فریزر را گندزایی کنید ؛ بوها را با یک ضدعفونی کننده که مخصوص یخچال طراحی شده است، حذف کنید. طبق گفته سازنده، این ماده ضدعفونی کننده تا 50 برابر موثرتر است برای حذف بوی مواد غذایی است.یخچال فریزر

 

6. دستگاه یخ ساز یا تصفیه آب را تعویض کنید:

فیلتر آب یخچال را تعویض کنید ؛ فیلتر تصفیه آب را حداقل هر شش ماه باید تعویض کنید.

نکات کلیدی دیگر برای مراقبت از یخچال و فریزر

 

 • برای اینکه فریزر بر اثر نور خورشید آسیب نبیند ، بهتر است آن را کنار پنجره قرار ندهید .
 • برای جریان یافتن هوا در پشت فریزر، باید 20 سانتی متر با دیوار فاصله گذاشته شود.
 • فریزر و یخچال باید از وسایل گرمازا مانند اجاق گاز ، بخاری و شوفاژو… دور کنید.
 • از قرار دادن وسایل تزیینی مانند گلدان و مجسمه بر روی فریزر و یخچال های ساید جدا خودداری کنید.
 • 3 ماه یک بار و حداکثر هر 6 ماه یک بار فریزرهای برفک زا را تمیز کنید.
 • برای کاهش صدا و جلوگیری از فشار بر موتور، باید یخچال شما تراز باشد.
 • با توجه به دمای هوا درچه فریزر را تنظیم کنید .

راهنمای نگهداری و ایمنی یخچال فریزر و ساید بای ساید

 • مواد غذایی مختلف را با هم در طبقات نگذارید و بهتر است موادی مانند گوشت و مرغ و ماهی را در طبقات بالا و سبزیجات را در طبقات پایین تر بگذارید .
 • مواد غذایی را که در فریزر میگذارید حتما باید نایلکس داشته باشند تا طعم و بوی مواد دیگر را به خود نگیرند.
 • بر روی مواد غذایی تاریخ درج کنید و بهتر است مواد غذایی را برای مدت طولانی نگه ندارید.
 • ظروف شیشه ای برای نگهداری مواد غذایی مانند حبوبات و خشکبار مناسب نیستند.
 • برای قرار دادن مواد غذایی درون فریزر بگذارید تا کاملا سرد شوند و هوای داخل بسته های مواد غذایی را خارج کنید .

 ( بهترین توصیه برای نگهداری اصولی یخچال )

 

 • برای جدا کردن یخ فریزر هیچ گاه از وسایلی مانند کف گیر و قاشق و… استفاده نکنید وابتدا چند ساعت فریزر را از برق بکشید تا یخ هایش آب شود و سپس آن را تمیز کنید و یا می توانید برای سریع تر آب شدن یخ های فریزر از پنکه و سشوار استفاده کنید.
 • هنگامی که یخ های فریزر کاملا آب شد با پارچه ای آن را خشک کرده و برای شستشو از جوش شیرین و آب استفاده کنید.
 • نوار دور فریزر را باید کاملا خشک کنید.یخچال فریزر
 • از بوگیرهای مخصوص فریزر یا یک تکه زغال برای رفع بوی نا مطبوع فریزر استفاده کنید .
 • در صورت روشن شدن چراغ قرمز فریزر باید بدانید مشکلی در برق رسانی یا منبع گاز فریزر پیش آمده، برای رفع مشکل با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید .یخچال فریزر
 • روشن شدن چراغ قرمز فریزربدین معنا ست که مشکلی در برق رسانی یا منبع گاز فریزر پیش آمده که برای رفع این مشکل باید به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید .یخچال فریزر

حتمالا یخچال فریزر یکی از معدود لوازم خانگی است که به طور مداوم با آن سروکار داریم. حتی در بعضی از مواقع، ناخودآگاه درب یخچال را باز می‌کنیم بدون آنکه به چیزی احتیاج داشته باشیم. طبیعتا در این اوضاع اقتصادی، هیچکس دوست ندارد هزینه‌های اضافه‌ای برا تعمیر یا جایگزینی لوازم خانگی خود بپردارد، خصوصا وقتی که آن دستگاه، یخچال فریزر باشد!
به همین علت، نگهداری و مراقبت از این دستگاه گران و ضروری، از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه افزایش طول عمر مفید این وسیله پرکاربرد، به سادگی و با رعایت چند نکته، امکان پذیر است.

پس یک فنجان قهوه آماده کنید و با رادهوم همراه باشید تا در این نوشتار، با چند نکته ساده، علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه در هزینه‌های مصرفی خود صرفه جویی کنید.

 

 

نظافت و تمیز نگه داشتن یخچال را فراموش نکنید

همانند دیگر لوازم خانگی مانند اجاق گاز، لباسشویی، ماشین ظرفشویی و ..، آسان‌ترین راه برای افزایش طول عمر دستگاه، توجه به پاکیزگی آن‌ها است. شاید در حالت عادی، تنها به دلیل بوی بد یا ریختن خوراکی در یخچال، به فکر تمیز کردن آن بیفتیم.
اما باید در نظر داشته باشیم که اگر به دنبال افزایش طول عمر دستگاه هستیم، می‌بایست نظافت را کاری همیشگی و غیر قابل چشم پوشی بدانیم.

قبل از هرکاری، از تمیز بودن فضای داخل کابین اطمینان حاصل کنید. حداقل ماهی یکبار، تمامی کشوها و قفسه‌های دستگاه را بیرون آورده و با صابون و آب‌گرم بشویید.
سطوح یخچال فریزر را نیز با استفاده از جوش شیرین می‌توان ضدعفونی کرد. در صورتی که بوی بد یخچال برای  شما هم آزار دهنده است، می‌توانید در مقاله ( بوی بد یخچال و راه‌های رفع آن)، با چند نکته ساده، بوی بد یخچال فریزر را برطرف کنید.
حال می‌بایست به سراغ کندانسور برویم. شبکه‌های خنک کننده پشت یخچال، با به جریان درآوردن گاز مبرد، دمای آن را پایین آورده تا هوای خنک وارد کابین یخچال شود. هرچقدر گرد و غبار بیشتری روی شبکه‌های فلزی و لوله‌ها بنشیند، مکانیزم خنک کردن کمپرسور یخچال با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد. این موضوع علاوه بر کاهش بازدهی و راندمان یخچال، ممکن است موجب سوختن موتور دستگاه نیز شود!
به همین علت، با تمیز کردن شبکه‌های پشت یخچال، خنک کنندگی و کارایی دستگاه بیش از پیش افزایش می‌یابد. دقت کنید که به هنگام تمیز کردن آن‌ها، از اجسام تیز استفاده نکنید تا آسیب نبینند. حداقل سالی دوبار، غبار نشسته بر روی شبکه‌ها را با استفاده از یک برس دسته بلند، جاروبرقی و دستمال نرم، پاک کنید. حتما حواستان باشد که قبل از این کار دستگاه را از برق جدا کنید.

شاید هیچ وقت به هنگام خرید یخچال فریزر، به لاستیک‌های دور درب توجه نکرده باشیم اما این قطعه ساده، با جلوگیری از خروج جریان هوای درون کابین، موجب کارکرد بهتر کمپرسور و در نتیجه افزایش طول عمر آن می‌شود. برای این‌کار، تنها کافیست با استفاده از آب گرم، چربی‌ها و یا گرد و غبار موجود بر روی آن را تمیز کنید. در صورت خرابی یا پوسیدگی لاستیک، حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

بسته بندی و چیدمان درست مواد غذایی

با اندکی صبر و حوصله، می‌توان عمر مفید یخچال فریزر را بیشتر نمود. چیدمان نامناسب و چسباندن ظروف در کنار یکدیگر، ممکن است باعث اختلال در گردش جریان هوای کابین یخچال فریزر شود.

سعی کنید هر نوع ماده غذایی را بسته به دمای مورد نیاز و مقدار مصرف، در کشو و طبقه مخصوص به خود قرار دهید. همچنین لازم است تا مراقب دریچه‌‌های هوا باشیم و مطمئن شویم که ظروف جلوی آن‌ها را نگرفته باشند.
هرگز خوراکی های داغ و گرم را در یخچال قرار ندهید|؛ چراکه  گرمای حاصل از آن سبب تداخل هوای گرم و سرد کابین و در نتیجه فشار آمدن به موتور دستگاه و مصرف برق بیشتر می‌شود.

به علاوه، ظرف غذای داغ نیز می‌تواند محیط داخلی یخچال را بد بود کند. حدود یک الی دو ساعت اجازه دهید مواد غذایی خنک شده و سبب آن را درون یخچال فریزر قرار دهید.

خوراکی‌های تازه خریداری شده را از پلاستیک در بیاورید چرا که علاوه بر آلودگی، موجب عدم رسیدن جریان هوا به مواد غذایی می‌شود.

به همین علت بهتر است به جای آن، از ظروف دربسته استفاده کنید که هم جلوی بو را می‌گیرند و هم تازگی مواد غذایی را بیشتر می‌کنند. در صورتی که به این ظروف دسترسی ندارید، می‌‌توان از نایلون یا فویل برای پوشاندن خوراکی‌ها استفاده کرد.

یخچال را نه زیاد پر و نه زیاد خالی نگه دارید

این ذهنیت را نداشته باشید که با وجود ظرفیت بالای یخچال فریزر دوقلو، برخلاف یخچال فریزر کمبی، دیگر نیازی به جاسازی درست و اصولی مواد غذایی نیست. برای افزایش بهره‌وری یخچال، نباید بیش از اندازه خوراکی‌ها را در یخچال فریزر برای مدت زیاد قرار بدهید

چرا که لازم است گردش هوای خنک، به صورت آزادانه در کابین جریان داشته باشد تا به موتور فشار زیادی وارد نشود. در مقابل، خالی نگه داشتن آن، ممکن است در دراز مدت راندمان یخچال فریزر را کاهش دهد. چرا که در یخچال خالی، کمپرسور بیشتر ON و OFF می کند. بهتر است تا همیشه دو سوم یخچال فریزر را پر کنید.

 

یخ را در کنار آتش قرار ندهید!

واضح است که هرچقدر محیط اطراف یخچال فریزر گرم‌تر باشد، به همان اندازه کمپرسور، برای خنک نگه داشتن یخچال فریزر، باید بیشتر کار کند.

این بالا رفتن کارکرد کمپرسور، در کنار افزایش هزینه‌های مصرفی، عمر مفید آن را نیز کاهش می‌دهد. به همین علت بهتر است تا دستگاه را در نزدیکی اجاق گاز، فر توکار، آون توستر و یا پنجره‌ای که نور مستقیم خورشید را به داخل آشپزخانه هدایت می‌کند، قرار ندهیم.

چسباندن یخچال فریزر ساید بای ساید به دیوار می‌تواند باعث فشار آمدن به کمپرسور دستگاه گردد که این موضوع در نهایت عدم خنک شدن یخچال را به دنبال دارد. معمولا فاصله 10 الی 15 سانتی متری، فاصله‌ای مناسب می‌باشد.

در صورتی که این فاصله کمتر باشد هوایی رد و بدل نشده و فشار زیادی به موتور وارد می‌شود. در نهایت، داغ شدن موتور راندمان آن را کاهش می‌دهد.

برفک یعنی کاهش طول عمر

علت اصلی برفک یخچال، ورود هوای گرم بیرون به درون کابین یخچال فریزر است که در صورت ماندگاری در آن، هوای درون یخچال مرطوب می‌شود. این رطوبت حاصل از تداخل گرما، در اثر تماس با سرمای داخل یخچال، میعان شده و به شکل قطرات شبنم روی دیواره‌های یخچال می‌نشیند.

در ادامه، خروج گرمای بیشتر و در نتیجه سرد شدن این قطرات، آن‌ها را به برفک تبدیل می‌کند.
برفک می‌تواند سطح لوله‌های دستگاه را بپوشاند و مانند یک عایق عمل کند. این موضوع از انتقال حرارت جلوگیری کرده و باعث می‌شود تا دمای یخچال فریزر به خوبی پایین نیاید و خنک نشود. نتیجه این مسئله، افت کارایی و راندمان یخچال فریزر است.

همچنین زمانی که برفک ایجاد می‌شود، چون دستگاه به اندازه کافی سرد و خنک نمی شود تا به دمای مورد نظر برسد، ترموستات نمی‌تواند کار تعدیل دما را انجام دهد و این باعث می‌شود که کمپرسور به صورت دائمی در حال کار کردن باشد.

در نتیجه پس از مدتی ترموستات از کار خواهد افتاد و مصرف انرژی یخچال فریزر چندین برابر خواهد شد. به همین علت است که همواره به خرید یخچال فریزر بدون برفک توصیه می‌شود.

 

کنترل دمای واقعی یخچال

گاهی اوقات ممکن است دمای واقعی درون یخچال متفاوت از آنچه که بر روی پنل دستگاه نمایش داده می‌شود، باشد. برای بررسی دمای واقعی، می‌توانیم یک دماسنج را درون یک لیوان آب قرار دهیم و به مدت ۲۴ ساعت در وسط یخچال یا فریزر بگذاریم.

در صورتی که دمای اندازه گیری شده، غیر آن چیزی باشد  که روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود، می‌توان دما را به صورت دستی، متناسب با فصل و میزان مواد غذایی موجود در آن تنظیم کرد. دمای مطلوب در فریزر باید بین منفی ۱۵ تا منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد و دمای یخچال نیز باید بین ۳ تا ۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

 

بالای یخچال فریزر را با قفسه اشتباه نگیریم

تقریبا بیشتر ما عادت داریم که در صورت نبود فضای کافی در آشپزخانه، از بالای یخچال به عنوان قفسه یا کمد استفاده کنیم و چند وسیله روی آن بگذاریم. به عنوان مثال، از آن برای قراردادن کارتون لوازم برقی مانند آبمیوه گیری، شیشه‌های ترشی، لوازم دکوری سنگین … استفاده کنیم.

معمولا هوای گرم دستگاه، از بالا و قسمت پشتی آن خارج می‌شود. پر بودن بالای یخچال، خروج هوای گرم را سخت‌تر کرده و باعث می‌شود تا هوا در یخچال باقی بماند. این مهم، بر خنک سازی یخچال تاثیر گذاشته و به موتور دستگاه فشار وارد می‌کند. البته وسایلی مانند گلدان کوچک و کم وزن را می‌توان روی بدنه قرار داد.

 

تکان دادن یخچال باعث کاهش طول عمر آن می‌شود

برخی از قسمت‌های یخچال فریزر مانند کندانسور، حساس است و نباید ضربه‌ای به آن وارد شود. در صورتی که تصمیم به جا به جایی یخچال دارید، حتما ابعاد یخچال و ورودی‌های مکان جدید را اندازه‌گیری کنید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود.

حداقل ۲ ساعت قبل از اینکه اقدام به جا به جایی کنید، یخچال فریزر را از برق بکشید و تا ۲ ساعت پس از نصب در محل جدید نیز، آن را به برق وصل نکنید. زیرا  گاز در لوله‌ها تکان خورده و می‌بایست اندکی صبر نمود تا در جای خود قرار بگیرند.

 

به زیاد باز و بسته کردن درب یخچال فریزر عادت نکنیم

باز و بسته کردن یخچال امری طبیعی و غیرقابل انکار است، اما هرچقدر دفعات و زمان باز و بسته کردن آن بیشتر شود، گرمای محیط راحت‌تر وارد کابین یخچال شده و در مقابل سرمای یخچال خارج می‌شود. برخی بر حسب عادت و بدون آنکه چیزی در یخچال لازم داشته باشند، درب آن را باز و بسته می‌کنند.

از این رو، کمپرسور برای جبران این هدررفت، باید با توان بیشتری به خنک سازی ادامه دهد و این مهم، در طولانی مدت عمر مفید یخچال فریزر را کاهش می‌دهد.
بهترین راه این است که قبل از باز کردن درب، خوراکی‌های مورد نیاز خود را در نظر گرفته تا درب، برای مدت زیادی باز نماند.
برخی از برندها در یخچال فریزرهای خود، از یک محفظه ویژه به نام هوم بار استفاده کرده‌اند که با استفاده از آن دیگر نیاز نیست درب یخچال را هربار باز و بسته کنیم.

از جمله این برندها می‌توان به یخچال فریزر دوو، یخچال فریزر هیمالیا، یخچال فریزر جی پلاس و … اشاره کرد.

 

چند نکته دیگر برای افزایش طول عمر یخچال فریزر

تراز کردن یخچال فریزر و قراردادن آن روی سطح صاف باعث می‌شود تا صدا و لرزشی برای آن به وجود نیاید و در اثر لرزش، آسیبی به کمپرسور وارد نشود.
پر کردن درب یخچال با بطری‌های سنگین، ممکن است موجب افتادگی درب شود.
تعویض فیلتر آبسردکن پس از چندبار استفاده را فراموش نکرده، زیرا علاوه بر خرابی دستگاه، ممکن است آلودگی و باکتری‌های موجود در آن وارد آب شوند.
از کامل بسته شدن درب یخچال فریزر برای حفظ دمای درون کابین اطمینان حاصل کنید.
منظم کردن مداوم اقلام موجود در یخچال فریزر

تمامی مواردی که پیش‌تر در مورد آن‌ها توضیح داده شده، راه‌کارها و نکات ساده‌ای برای افزایش طول عمر مفید یخچال فریزر می‌باشند. مراقبت و نگهداری از یخچال فریزر تنها به موتور آن خلاصه نشده و حتی به مراقبت و چیدمان ظروف و مواد غذایی نیز بستگی دارد.

توجه به این نکات ساده، نه تنها موجب افزایش طول عمر و بازدهی دستگاه در طولانی مدت می‌شود، بلکه تاثیر بسزایی در ماندگاری مواد غذایی و حفظ تازگی آن‌ها نیز دارد. پس، بعد از خرید یخچال فریزر، به نگهداری از آن و رفع مواردی چون برفک، بوی نامطبوع و … توجه ویژه‌ای داشته باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!